Jak marihuana pomaga w leczeniu chorób?

Badania naukowe przeprowadzone przez niezależne grupy ekspertów wyraźnie wskazują na to, że aktywne biologicznie kannabinoidy mają właściwości terapeutyczne. Mowa tu nie tylko o THC, ale również o CBD i CBG, a więc wszystkich aktywnych składnikach konopi. Jeśli więc doprowadzimy do połączenia tradycyjnego leczenia farmakologicznego oraz terapii z udziałem marihuany medycznej, możemy przyczynić się nie tylko do poprawy jakości życia, ale i do zmniejszenia wielu dolegliwości.

Kannabinoidy – próba definicji

Kannabinoidy to składniki charakteryzujące się przede wszystkim tym, że oddziałują na tak zwany wewnętrzny układ endokannabinoidiwy. Ten jest charakterystyczny nie tylko dla człowieka, ale i dla wszystkich innych kręgowców. W rezultacie utrzymują nie tylko równowagę organizmu, ale i jego najbardziej istotne funkcje zapewniając im stały, optymalny poziom. Jeśli mamy do czynienia z chorobą, musimy liczyć się z tym, że homeostaza organizmu ulegnie zaburzeniu, czego konsekwencją jest przeważnie nieprawidłowe funkcjonowanie poszczególnych układów, z których się on składa. Kannabinoidy odpowiadają za regulowanie pracy ludzkich komórek, dzięki czemu przywrócenie wspomnianej równowagi staje się łatwiejsze. To właśnie ta ich funkcja, potwierdzona niezależnymi badaniami, sprawia, że marihuana jest postrzegana jako coraz bardziej atrakcyjna dla medycyny.

Marihuana medyczna w dolegliwościach bólowych

Medyczna marihuana jest już od dawna promowana jako sprawdzony sposób na to, aby łagodzić dolegliwości bólowe np. olej CBD. Sprawdza się, między innymi, w problemach z dyskopatią oraz ostrym zespołem bólowym, jest jednak zalecana także pacjentom, którzy mają na swoim koncie niedawno przebyty zabieg albo operację. Można na nią liczyć także w odniesieniu do przewlekłego bólu pojawiającego się w procesach nowotworowych i zespole odstawiennym. Powiązaniom pomiędzy leczeniem nowotworów oraz marihuaną warto zresztą poświęcić nieco więcej uwagi. Zarówno w przypadku radioterapii, jak i chemioterapii może przyczynić się przecież do wzmocnienia organizmu, co jest szczególnie ważne, gdy ma on do stoczenia tak poważną walkę.

olej CBD

Kannabinoidy w psychiatrii

Choć wiemy o nim coraz więcej, lekarze nie ukrywają, że ludzki organizm nadal stanowi dla nich zagadkę. Najlepszym przykładem wydaje się w tym kontekście leczenie psychiatryczne. Nadal stanowi ono spore wyzwanie dla medycyny zwłaszcza, że nie zawsze przynosi rezultaty, które można uznać za w pełni satysfakcjonujące. Okazuje się przy tym, że kannabinoidy można z powodzeniem stosować nawet w tak zaawansowane schorzenia, jak ADHD i PTSD. Nie oczekuje się od nich, że same rozwiążą tak złożone problemy, można mieć jednak pewność, że ich stosowanie będzie w stanie poprawić jakość życia pacjentów.

Medyczna marihuana jest też polecana jako rozwiązanie znajdujące zastosowanie w depresji, zaburzeniach snu, stanach lękowych oraz atakach paniki. Mogą ją stosować także pacjenci, u których zdiagnozowano fobie społeczne, anoreksję i bulimię oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Poprawia samopoczucie, a jednocześnie pozwala lepiej radzić sobie z lękiem, że wspomniane choroby powrócą.

Medyczna marihuana w neurologii

Także nauki neurologiczne pozytywnie wypowiadają się o możliwościach, jakie stwarzają kannabinoidy. Tu zwykle na pierwszy plan wysuwają się badania dotyczące stwardnienia rozsianego, choć medyczna marihuana jest ważna także w leczeniu boreliozy, migreny oraz padaczki. Podaje się ją także pacjentom po udarach oraz tym, którzy walczą z chorobą Parkinsona.

21 maja 2021

Dr n. med. Jan Nowak

specjalista medycyny estetycznej i anti-aging. Posiadaną wiedzę wciąż doskonali biorąc udział w licznych kursach i sympozjach w Polsce i za granicą.