Jak działa karboksyterapia?

jak działa karboksyterapiaCoraz częściej mówi się o tym, że możliwe jest nie tylko leczenie dwutlenkiem węgla, ale i jego wykorzystanie terapeutyczne, trudno więc nie stawiać sobie pytania o to, czym charakteryzuje się ten proces.

Dla nikogo tajemnicą nie powinno być to, że właśnie dwutlenek węgla jest jednym z podstawowych produktów przemiany materii. To właśnie on, razem z krwią, jest transportowany do płuc, a tam wymienia się go na tlen w procesie oddychania. Jeśli ilości dwutlenku węgla są większe, dochodzi do rozszerzenia tętniczych naczyń krwionośnych. Nie pozostaje to bez wpływu na organizm rozumiany jako całość, następuje bowiem zwiększenie tkankowego przepływu krwi.

Gdy ilość dwutlenku węgla jest duża, dochodzi również do osłabienia działania hemoglobiny, ta bowiem nie wiąże tlenu, ale często pozostawia go w tkance. Przyspiesza się też proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych, a to nie tylko poprawia krążenie, ale i sam proces odżywiania tkanek. Nie bez znaczenia jest i to, że gdy dwutlenek węgla dostarczany jest w trakcie zabiegu, uruchamiane są jednocześnie te mechanizmy, dzięki którym w wybrany przez nas obszar ciała dostarczane są większe ilości tlenu. A przecież wybrane mogą zostać właśnie te miejsca, w których poważnym problemem jest duże nagromadzenie tkanki tłuszczowej. W takim przypadku dwutlenek węgla działa na nią bezpośrednio, a co za tym idzie, dochodzi do rozbijania złogów, poprawy krążenia i metabolizmu, a w dalszej kolejności poprawia się nie tylko elastyczność, ale i napięcie skóry.

efekty karboksyterapiiEfekty karboksyterapii nie zawsze są takie same, decydujące znaczenie ma przy tym charakter schorzenia, z którym zmaga się pacjent. Gdy mamy do czynienia z niewydolnością żylną, wrażenie zmniejszenia uczucia ciężkości nóg nadchodzi już po trzech zabiegach. Wtedy też pacjentki zaczynają obserwować złagodzenie obrzęków. Wizualna poprawa skóry przy zabiegu poprawiającym budowę tkanki podskórnej następuje po dziesięciu tygodniach.

30 lipca 2015

Dr n. med. Jan Nowak

specjalista medycyny estetycznej i anti-aging. Posiadaną wiedzę wciąż doskonali biorąc udział w licznych kursach i sympozjach w Polsce i za granicą.